MEYVE ÇEŞİTLERİ

MEYVE ÇEŞİTLERİ:

Kivi bitkisinde erkek ve dişi çiçekler ayrı ayrı bitkilerde bulunduğu için yabancı tozlaşma yoluyla döllenirler.Bundan dolayı kivi bitkisi çok geniş türlere sahiptir.Tohumdan üreyen her bitki ise ayrı bir özellik taşır.Bu özellikleri fark eden Yenizellanda’lı fidancılar, çeşitli tohumları kullanarak yeni ve kaliteli fidanlar oluşturmuşlardır.Bruno H.Just ve Hywart R.Wright bu fidancılardandır. Fakat bu isimler önceleri kivi bitkilerine verilmemiş daha sonra yapılan çalışmalar neticesinde, ticari üretim bakımından gelecek vadeden tipler isimlendirilmiştir.Abbot, Allison, Bruno, Haywart ve Monty bu isimlendirilen çeşitler arasındadır.Bu çeşitler aynı zamanda dişi bitkilerdir.Bunlardan Haywart, son yıllarda en yoğun yetiştirilen çeşit olmuştur.

Meyve çeşitleri iki ana gurupta ele alınır.

Dişi Çeşitler:

A)Haywart:
Yenizellanda da fidancı Haywart R. Wright tarafından seçildiği için bu ad verilmiştir.Bu çeşit iri, oval meyve şekliyle tanınır.Dünyada en çok rağbet gören çeşittir.Oldukça geç çiçek açar.Rize bölgesinde genel olarak Mayıs sonu Haziran başında çiçekler görülür.Meyveleri iri ( 80-100gr ) ve ovaldir.Kabuk yeşilimsi-kahverengi ve sık ince tüylerle kaplıdır.Meyve eti parlak yeşildir.Asmalar diğer çeşitlere nazaran daha zayıftır.Ekim ayı sonu ve Kasım ayı başlarında meyveler hasat etme olgunluğuna ulaşırlar.Uzun süre depolanma özelliğine sahiptirler.

Doğu Karadeniz Bölgesinde yapılacak olan kivi yetiriciliğinde Hawyart fidanları kullanılması gerekir. Yapılan çalışmaların Bölgemiz için en uygun olan çeşidin bu olduğu ve verimin en fazla bu çeşitten alındığı bilinmektedir.

B)BURANO;
Bruno Jast tarafından 1920 lerde Yeni Zellanda seçilmiştir. Bu sebeple bu isimi almıştır.Meyvelerinin ortalama ağırlığı 65-75 gr. civarındadır. Meyve kesiti yuvarlak olup et rengi yeşildir. Kabuk koyu kahverengi; ve sık tüylüdür. Haywart önce çiçek açar oldukça verimlidir.
Tohumla fidan üretimine Bruno tavsiye edilmektedir.
 

C)ALLİSON:

Çiçeklenmesi Hawyart’dan hemen sonra olur. Meyvenin ortalama ağırlığı 70-80 gr. dır.Kabuk kahverengi tüylü olup meyve eti yeşil renklidir. Bitkinin kendisi kuvveti ve verimlidir.

D)ABBOTT:
En erken çiçeklenen kivi çeşididir.Meyveleri orta irilikte elips şeklinde sık tüylüdür.Allisonla aynı bitkiden türetildiği sanılmaktadır.Çok verimli bir çeşit olup meyve eti yeşil renklidir. Meyvenin ağırlığı 70-80 gr. civarındadır.

E)MONTY: Meyveler orta irilikte olup elips veya yuvarlak şekildedir. Meyve orta irilikte 60-70gr. kadardır.Meyve kabuğu kahverengi meyve eti sarımsı parlak yeşil renklidir. Hawyart tan önce çiçeklenir ve çok verimli bir çeşittir.

Erkek Çeşitleri

A)MATUA:Çiçeklenmesi en erken ve çiçeklenme süresi en uzun olan çeşittir. Bol miktarda çiçek açıp yeteri kadar polen vermektedir. Dünyanın çoğu yerlerinde tozlayıcı olarak bu çeşit kullanılmaktadır. Çiçekleri beyaz  kendisi oldukça güçlü gelişir. Bir çiçek salkımında 1-5 arası çiçek bulunur.

B)TOMOURI:Çiçeklenmesi geç olmakla birlikte çiçekte kalma süresi orta seviyededir.Serin iklim kuşaklarında daha iyi verim alınır.Çiçekler beyaz renkli olup bitkinin orta kuvvette gelişmesi gözlenir.

Daha öncede belirttiğimiz gibi kivi; erkeği ve dişisi ayrı ayrı fidanlarda olan bir bitkidir. Bu sebeple bahçe hazırlanırken dişi fidanların yanında yeteri kadar erkek (tozlayıcı) fidan koyulması gerekir.Aynı zamanda  erkek çeşit seçilirken iki çeşittin de dikiminin işi garantiye alacağı düşüncesiyle tavsiye edilmiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: